Prywatność najważniejsza w biurze

Prywatność najważniejsza w biurze

Prywatność najważniejsza w biurze
autorem artykułu jest Jacek Danielewski

Szeroko rozumiana prywatność w pomieszczeniach biurowych jest najważniejszym parametrem akustycznym funkcjonowania biura, jak i jakości pracy w nim. Jest ona związana z dźwiękiem i informacją w nim zawartą, a także szkodliwym działaniem hałasu. Analiza prywatności akustycznej realizowana jest na płaszczyźnie bezpieczeństwa przetwarzanych informacji i jakości pracy ludzi.

Typy prywatności w biurze:


Prywatność tajemnicy
Jest to rodzaj prywatności związanej z informacją i uniknięciem jej niepożądanej dystrybucji do osób nieupoważnionych. Uzyskanie akustycznej prywatności tajemnicy w biurze jest związanie z uniknięciem strat, jakie mogą powstać na skutek dotarcia informacji do przypadkowych osób lub osób celowo poszukujących informacji w celach szpiegowskich. Większym problemem w biurach jest plotkarstwo i docieranie niepożądanych informacji do osób z dużymi skłonnościami do ich dalszej dystrybucji. Taka sytuacja powoduje powstawanie zniekształconej informacji oraz absorbuje czas na prowadzenie dyskursów i dywagacji związanych z plotkowaniem, a niezwiązanych z realizacją powierzonych im zadań.

Prywatność osobista
Jest to rodzaj prywatności związanej z potrzebą posiadania własnej enklawy, przestrzeni życiowej, przestrzeni pracy, w której ma się "władzę". Prywatność osobista jest silnie związana z poczuciem wpływu na własne życie i warunki pracy. Prywatność osobista wiąże się z poczuciem szacunku i jednoznaczności miejsca w firmie. Pracownik potrzebujący miejsca pracy, w którym w sposób niezakłócony może pracować, jest bardziej zorientowany na efektywność pracy. Kiedy następuje zakłócenie prywatności osobistej pracownik traci motywację do pracy. Ocena osobistej prywatności stanowiska pracy jest bardzo subiektywna i zależy od predyspozycji osoby oraz pozycji stanowiska pracy w hierarchii służbowej.

Prywatność kontaktu
Jest to rodzaj prywatności związanej z kontaktem z drugą osobą. Prowadzenie dobrej jakościowo rozmowy wymaga ograniczenia wpływu wszelkich zakłóceń, a szczególnie akustycznych. Zakłócenia akustyczne mają działanie bardziej psychologiczne np. podświadoma konieczność odebrania dzwoniącego telefonu odrywa od prowadzonej konwersacji. Prywatność kontaktu w rozmowie bezpośredniej i telefonicznej to sposób okazywania szacunku współrozmówcy. Uznanie, że dobra rozmowa odbywa się w warunkach braku zakłóceń daje klientowi przekonanie o ważności jego osoby i - co najważniejsze - o dbałości firmy w wykonywaniu usługi. "Brudna", niechlujna i przerywana rozmowa z klientem daje obraz braku szacunku oraz odstrasza klientów od korzystania z usług firmy.

Czym jest akustyczna prywatność rozmowy

Akustyczna prywatność rozmowy zależy od stosunku głośności (ocenianej subiektywnie) dźwięków dochodzących do danego miejsca do szumu, tła akustycznego w danym miejscu. W przypadku stanowisk pracy w biurze mówimy o dochodzeniu dźwięków, jakie generuje rozmowa na jednym stanowisku do drugiego stanowiska. Poziom zrozumienia i skupienia uwagi na rozmowie na sąsiednim stanowisku przyczynia się do dekoncentracji pracownika i zmniejsza jego wydajność.

Minimalna prywatność rozmowy
Rozmowa pochodząca z zewnątrz jest słyszalna i w dużej mierze zrozumiała, jeżeli słuchacz skupia na niej uwagę. Rozmowy w graniczących ze sobą obszarach pracy są wyraźnie zrozumiałe, a poziom ogólnego hałasu jest przeciętny. Współpracownicy mogą podsłuchać większość słów wypowiadanych na sąsiednim stanowisku pracy. Większość (75-90%) zdań jest zrozumiała, co przeszkadza w pracy i wpływa na koncentrację pracownika. Przy spadku koncentracji wzrasta ilość prostych błędów, pojawia się stres, efektywność pracownika znacząco spada.

Normalna prywatność rozmowy
Rozmowa pochodząca z zewnątrz jest słyszalna, ale trudna do zrozumienia i dlatego nie odciąga od zajęć. Trzeba się skoncentrować, aby zrozumieć rozmowy na pobliskich stanowiskach; poziom hałasu jest niski. Niektóre zdania oraz słowa wypowiadane na sąsiednim stanowisku są zrozumiałe dla współpracowników. Rozmowa nie odrywa, nie rozprasza uwagi i nie wpływa na pracę. Warunki akustyczne pozwalają na skupienie uwagi nad wykonywanym zadaniem.

Poufna prywatność rozmowy
Rozmowa pochodząca z zewnątrz jest bardzo trudna do zrozumienia. Pobliskie rozmowy są niezrozumiałe; poziom hałasu jest minimalny. Współpracownicy mogą podsłuchać stłumione słowa, ale ogólnie sens rozmowy jest nie do rozpoznania. Dźwięki informacyjne nie przyczyniają się do odrywania pracownika od wykonywanego zadania.

Z badań środowiskowych dotyczących komfortu akustycznego w biurze wynika, że hałas konwersacyjny (od rozmów osób między sobą i rozmów telefonicznych) jest najbardziej przeszkadzającym i uciążliwym ze wszystkich hałasów biurowych. Nawet dzwonienie telefonu jest postrzegane jako mniej irytujące niż hałas konwersacji pochodzących od innych osób znajdujących się w tej samej przestrzeni biurowej. Najpoważniejszym problemem z odrywaniem od produktywnej pracy jest mimowolne podsłuchiwanie. Rozmowy osób mogą być dobrze rozumiane przez tych, którzy w nich nie uczestniczą. Takie rozmowy angażują biernych słuchaczy z sąsiednich stanowisk pracy zmniejszając ich skupienie nad wykonywanymi czynnościami. Szeptanie tylko pogarsza sytuację, gdyż posiada ono wiele składowych niskoczęstotliwościowych, które zawierają niewiele informacji, lecz dobrze rozchodzą się w przestrzeni.

Obrazek

Artykuł został przygotowany z okazji [url2=http://cisza.akustyka.pl/]Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem[/url2], 25 kwietnia 2008 r. Temat wiodący IX Edycji Polskiej: [url2=http://akustyka-biur.akustyka.pl/]AKUSTYKA BIUR[/url2].

--
mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
Główny Konsultant ds. Akustyki w Architekturze
FABRYKA CISZY

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Zanim zostanie zlecony projekt zagospodarowania biura
CzekajÄ…c na The Sims 3
Motywacja=sukces
Dzień e-mail
Budowa karty SIM